horso by themepul

Kulturni dan 9. razred – Trst

V petek, 15. 12. 2023, smo z devetošolci obiskali tržaško prestolnico. Najprej smo si ogledali Ljudski vrt, kjer stoji doprsni kip Srečka Kosovela. Nato smo se odpravili proti centru, kjer smo se seznanili z mestnim središčem s poudarkom na pomenu Trsta za Slovence in položaju slovenske narodne skupnosti v Trstu.  Sprehodili smo se skozi Terezijansko četrt z Velikim kanalom, se ustavili ob simbolu Slovencev v mestu – Narodnem domu. Pri palači Marenzi smo spregovorili o najstarejših slovenskih pismih, obiskali smo tudi Veliki trg, ob katerem je rojstna hiša Žige Zoisa in tam je nekoč bila slovenska čitalnica. Učenci so se najbolj razvesili prostega časa in božičnih stojnic. Ob zaključku dneva smo si ogledali še nekdanje koncentracijsko taborišče v Trstu – Rižarno. Sprva je bila Rižarna prehodno zbirališče protinacistov, kasneje je postala koncentracijsko taborišče. Polni prijetnih vtisov smo se vrnili domov.

Mojca Strmšek

Dostopnost