horso by themepul

3MUHE – pravična trgovina

Tudi učencem, ki so ostali v Ljubljani in ne smučajo, ni dolgčas. Muhamed je takole opisal obisk pravičnew trgovine 3MUHE, ki združuje  kupce, prostovoljce in druge partnerje, ki pomagajo nepriviligiranim proizvajalcem prodreti na evropske trge.

Obiskali smo trgovino 3MUHE. Videli smo afriške izdelke, okraske, narejene iz kamna, glasbila, prstne lutke. Pravična trgovina varuje šibke proizvajalce, predvsem ženske in staroselce, da dobijo pravično plačilo za svoje delo. Tako starši lahko preživljajo svoje otroke, saj se je dogajalo tudi, da so jih zaradi revščine prodajali.

Izvedeli smo nekaj o kakavu. Kakav ni sladek, kakor mislimo. Kakavovec ima sadove, velike približno kot ragbi žoga. Ko sadež presekamo, v njem vidimo kakavova zrna. Ta zrna spražijo, dobijo kakavovo maslo in iz njega kakav.

Sladkor raste na sladkornem trsu, ki izgleda približno kot bambus. Sladkornega trsa ne režejo, ampak posekajo.

 

Dostopnost