horso by themepul

Dan Rudolfa Maistra

23. november je državni praznik, dan Rudolfa Maistra. Praznujemo ga od leta 2005.

23. novembra 1918 je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško nemško varnostno stražo imenovano zelena garda v Mariboru in jo razpustil. S svojimi enotami je zasedel ozemlje, na katerem so živeli Slovenci in s tem zagotovil, da je slovenska severna meja na Štajerskem postavljena po narodnostni meji in da je Maribor z okolico pripadel tedanji Državi Slovencev, Hrvatov in Srbov.

General Rudolf Maister je bil tudi pesnik in velik ljubitelj knjig. Spomenik v Ljutomeru.

Prisluhnite eni njegovih pesmi ali pa si oglejte dokumentarni portret.

Več o generalu Maistru najdete tudi na Wikipediji.

Vir fotografije: https://www.domovina.je/danes-praznujemo-dan-rudolfa-maistra/

Dostopnost