Vzgojni načrt

PRAVILNIK O VZGOJNIH UKREPIH

Misli o vzgoji

NASVETI OTROKA STARŠEM:

• Ne razvajajte me, dobro vem, da ne morem imeti vsega, kar želim. Samo preizkušam vas.
• Ne bojte se biti strogi. To mi je všeč. Takoj vem, kaj smem in česa ne.
• Ne bodite grobi z mano, sicer bom mislil, da se samo s silo kaj doseže. Rad bom upošteval nasvet.
• Ne bodite nedosledni. Zaradi tega sem negotov in se izogibam vsaki obveznosti.
• Ne podcenjujte me. Zaradi tega bom igral “velikega šefa”.
• Naj moje razvade ne pritegnejo vaše pozornosti. To me samo vzpodbuja, da nadaljujem z njimi.
• Ne opozarjajte me pred drugimi. Bolj pazljiv bom, če se boste z menoj pogovorili na štiri oči.
• Ne razpravljajte o mojem obnašanju med prepirom. Ne vem zakaj, ampak takrat slabo slišim in ni
mi do sodelovanja. Naredite, kar mislite, da je potrebno, toda pogovorimo se kasneje, v miru.
• Ne pridigajte mi! Bili bi presenečeni, če bi vedeli, kako dobro vem, kaj je prav in kaj narobe.
• Ne varujte me pred posledicami. Na izkušnjah se učim.
• Ne skrbite, če preživimo malo časa skupaj. Važno je, kako ga preživimo.
• Nikar naj moje bojazni ne postanejo vaša tesnoba. Še bolj bom prestrašen. Pokažite mi, da ste
hrabri.
• Ne pozabite, da ne morem odrasti brez veliko razumevanja in podpore; graja mi nikoli ne uide,
zaslužena pohvala pa.
• Učite me z vzgledom, ne s kritiko.
• In poleg vsega, zelo vas imam rad, imejte tudi vi mene . . .

Vzgajati otroke sploh ni težko. Zamisliti si moramo, da niso naši – kako bi morali biti vzgojeni sosedovi, pa vsi dobro vemo.

B. Crosby

Kdor ima svoje otroke rad, jim kdaj reče tudi NE. Če otroku dovolimo vse, kar hoče, ga najbolj zanesljivo spravljamo v nesrečo.

J. J. Rouseau

Views: 15